Državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine Sara Pavkov posetila je Zaječar i Osnovnu školu „Đura Jakšić” koja će od ove grejne sezone preći na grejanje na gas. U okviru projekta „Unapređenje kvaliteta vazduha rekonstrukcijom kotlarnice u OŠ ’Đura Jakšić’”, izgrađeno je postrojenje koje će od ove grejne sezone grejati školu na prirodan gas.
Državna sekretarka Pavkov razgovarala je ovom prilikom sa gradonačelnikom Zaječara Boškom Ničićem i direktorom OŠ „Đura Jakšić” u Zaječaru Sašom Vojnovićem.
„Do sada je na grejanje odlazilo preko 100 tona uglja, a sada deci ovo treba da bude dostupno i ekološki prihvatljivo. Resorno Ministarstvo izdvojilo je 12 miliona dinara samo za ovaj projekat što će direktno uticati na poboljšanje kvaliteta vazduha u Zaječaru, ali u prethodne 3,5 godine zajedno sa ostalim projektima pošumljavanja, zaštite vazduha i upravljanje otpadom, i svim ostalim segmentima, uložili smo više od 44 miliona dinara. Sigurna sam da ćemo sa gospodinom Ničićem nastaviti sjajnu saradnju i održati isti tempo”, istakla je Pavkov.
Gradonačelnik Zaječara Boško Ničić ocenio je da će ovakav način grejanja umnogome doprineti i smanjenju aerozagađenja.
„Ovo je sjajna stvar, jer je do sada ova škola imala grejanje na ugalj, ostale na mazut, međutim neće biti više ni na mazut, prelazimo na sečku, tako da su to lepe vesti. Ne računajući individualna ložišta, Zaječar je verovatno među prvim gradovima koji je ispoštovao odluku Vlade Srbije i Ministarstva, da se iz upotrebe izbace energenti koji zagađuju životnu sredinu. To je bitna stvar i za ove učenike i za ovo naselje. Ovde se greje preko 3.400 kvadrata površine, lokalna samouprava je učestvovala sa tri miliona, država sa 12 miliona, tako da smo za 15 miliona dinara dobili jedno dugoročno rešenje. Tako da ne bude više žalbi kako je loše grejanje u ovoj školi i mislim da će i deca i roditelji i nastavno osoblje biti zadovoljno. Ujedno smo delimično rešili u ovom kraju problem aerozagađenja, a rešićemo ga trajno kada ljudi budu shvatili da ne mogu sve i svašta da spaljuju i da postanu zagađivači. Radimo na tome da gas stigne do Zaječara zahvaljujući i Ministarstvu rudarstva i energetike i Ministarstvu životne sredine i Vladi i predsedniku. Moramo prvo da uredimo trasu i sredimo imovinske odnose kako bi Zaječar dobio gas. Nije grad uzročnik zagađenja, ali ne možemo građanima da zabranimo da lože ugalj i drva”, kazao je Ničić.
Direktor OŠ „Đura Jakšić” u Zaječaru, Saša Vojnović, zahvalio se Ministarstvu i lokalnoj samoupravi što su za ovu grejnu sezonu rešili problem grejanja u ovoj školi.
„Kada dođe do jedne sinergije Ministarstva za zaštitu životne sredine i lokalne samouprave, kada jedna škola ima problem i kada se izađe u susret tom problemu, to je jedna velika stvar. Zahvaljujem se u svoje ime, u ime zaposlenih i učenika na ovome. To je za nas budućnost. Ovo je ulaganje u budućnost. Drago mi je što smo prvi u ovakvom projektu i napravili smo prvi korak ka zaštiti životne sredine”, rekao je Vojnović.
OŠ „Đura Jakšić” u Zaječaru ima blizu pet stotina đaka. U prošlosti je bilo dosta problema sa grejanjem na ugalj, tako da će nov način grejanja doprineti da radijatori tokom cele zime budu topli.